Отворен позив у оквиру програма SAF€RA 2021 - Industrial safety in the context of pandemics and exponential change

SAF€RA расписао је шести заједнички позив за транснационалне, заједничке истраживачке пројекте. Позив има за циљ да подстакне сарадњу између истраживача из различитих земаља Европе и из различитих научних дисциплина, како би се побољшала безбедност и управљање технолошким ризицима.

Позив: SAF€RA 2021

Опис: Позив укључује истраживање и управљање индустријским ризиком, спречавање већих утицаја на животну средину или друштво, као и истраживање производа и система потребних за побољшање безбедности у индустријским окружењима. Поменуте индустрије укључују, између осталих, процесну индустрију, енергетику, транспорт опасних материја, изградњу и рад главне инфраструктуре и сектор услуга. Позив обухвата две теме:

• Тема 1: Лекције научене из Covid-19 и изградња капацитета за подизање имуног одговора на вирус
  • Тема 2: Нано-структурирани материјали у личној заштитној опреми и уређајима за филтрирање

Структура конзорцијума: најмање два истраживачка тима из две земље са правом учешћа

Величина конзорцијума: 2-4 партнера

Право учешћа за земље: све државе чланице ЕУ, плус Република Србија и Велика Британија (погледати Анекс 1 за детаље о средствима доступним за организације у свакој земљи)

Право учешћа за организације: истраживачки тимови са универзитета или јавних истраживачких/стручних организација. У неким случајевима може се очекивати и суфинансирање из индустрије или неке друге организације која финансира истраживање (више детаља Анексу 1).

Укупан буџет позива: 1.2 милиона ЕУР

Износ финансирања: 20.000 – 150.000 ЕУР по пројектном партнеру

Облици финансирања:

• грантови за истраживање за истраживаче са универзитета, института, истраживачких организација и јавних предузећа;
  • person-months“ за особље из института и истраживачких организација које учествују на пројекту.

Активности које ће бити финансиране: углавном примењена истраживања која се спроводе на универзитетима или истраживачким институтима, мада су прихватљиви и доприноси индустрије. Подстиче се интердисциплинарно истраживање. Биће подстакнута сарадња и заједничке активности између различитих конзорцијума који се финансирају у оквиру позива.

Трајање пројекта: 12-24 месеца

Временске одреднице:

• 30. март 2021. године – рок за пријаву
  • крај маја 2021. године – одлука националних организација за финансирање
  • јун-септембар 2021. године – потписивање уговора и почетак пројеката

Информације о расположивом буџету, трајању финансирања и осталим националним захтевима који важе за Републику Србију.

Национална организација задужена за SAF€RA програм

Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије

Контакт особа

Милица Голубовић Тасевска

Сектор за међународну сарадњу и европске интеграције

тел: + 381 11 36 16 545

e-mail: milica.g.tasevska@mpn.gov.rs

Прихватљиви учесници

Истраживачи који раде за истраживачку организацију са седиштем у Србији.

Буџет

40.000 € (максимално 20.000 € годишње) за пројекте који се баве или темом 1 или темом 2.

Трајање финансирања

12-24 месеци

Остали услови

Можда ће бити потребно суфинансирање од компанија.

Предлози одабрани за финансирање ће касније морати да поднесу и пријаву на српском језику

* Подносиоци захтева морају контактирати своју националну / регионалну организацију за финансирање ради додатних информација о могућностима и правилима учешћа (Анекс 1).

Процес пријаве

Пријаве се морају послати е-поштом на applications@safera.eu, пре истека рока до 30. марта 2021. у 16:00 (CET). Подносиоци захтева ће добити е-пошту са потврдом у року од једног радног дана. Пријаве не треба слати директно националним/регионалним финансијским организацијама које учествују у програму.

Корисни линкови: