У Ректорату Универзитета у Крагујевцу, 11. фебруара 2026. године, свечаним програмом обележен је Међународни дан жена и девојака у науци и уручена су признања најбољим научницама Универзитета у Крагујевцу за 2025. годину.
На Универзитету у Крагујевцу обележен Међународни дан жена и девојака у науци
Поводом обележавања Међународног дана жена и девојака у науци, Универзитет у Крагујевцу је четврти пут доделио признања за најбоље научнице са највише резултата у научноистраживачком раду у 2025. години, на 12 факултета у саставу Универзитета у Крагујевцу и Институту за информационе технологије, Крагујевац.
Присутне су поздравили ректор Универзитета у Крагујевцу проф. др Владимир Ранковић и проректор за научноистраживачки рад проф. др Биљана Петровић, који су указали на значај ангажовања жена у науци и њихов немерљив допринос развоју и унапређењу квалитета научноистраживачког рада на Универзитету у Крагујевцу. Том приликом указали су и на важност континуиране институционалне подршке женама у науци, у циљу веће препознатљивости њиховог рада и унапређења даљег професионалног развоја.
У оквиру свечаности одржано је и научно предавање под називом „Гљиве и лишајеви – потенцијални ресурси биолошки активних супстанци”, које је одржала др Маријана Косанић, ванредни професор Природно-математичког факултета Универзитета у Крагујевцу, чији научни рад је већ неколико година препознат на престижној Станфордовој листи најцитиранијих научника на свету.
У име овогодишњих добитница признања обратила се доц. др Соња Вељовић са Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи, која је додатно охрабрила младе научнице да се више укључе у научноистраживачки рад, истичући да труд и посвећеност увек воде ка успеху, упркос изазовима који тај пут прате.
Свечаност су музичким програмом употпуниле Софија Јовановић и Марина Стевановић, студенткиње флауте у класи редовног професора Кароља Марочика, уз клавирску сарадњу Невене Глигорић, самосталног уметничког сарадника.
Најбоље научнице Универзитета у Крагујевцу за 2025. годину су:
Др Радмила Илић, доцент, са Агрономског факултета у Чачку,
Др Маријана Бугарчић, асистент са докторатом, са Економског факултета,
Др Данијела Тадић, редовни професор, са Факултета инжењерских наука,
Др Снежана Ћирић Костић, ванредни професор, са Факултета за машинство и грађевинарство у Краљеву,
Др Наташа Здравковић, редовни професор, са Факултета медицинских наука,
Др Верица Милутиновић, ванредни професор, са Факултета педагошких наука у Јагодини,
Др Аника Ковачевић, доцент, са Правног факултета,
Др Милена Милутиновић, доцент, са Природно-математичког факултета,
Др Јелена Баралић, редовни професор, са Факултета техничких наука у Чачку,
Др Сања Маричић, редовни професор, са Педагошког факултета у Ужицу,
Др Тијана Ашић, редовни професор, са Филолошко-уметничког факултета,
Др Соња Вељовић, доцент, са Факултета за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи,
Др Едина Авдовић, виши научни сарадник, са Института за информационе технологије, Крагујевац.




























