- ≡
- Конкурси и
стипендије - Пројекти
- Међународна
сарадња - Конференције и
скупови - Изложбе и
концерти - Студентска
дешавања - Остало
Лабораторија за нанобиотехнологију Заједничког истраживачког центра (JRC) поседује најсавременије опремљене објекте чији је задатак да подстичу развој интердисциплинарних студија. Посебан нагласак је на карактеризацији наноматеријала, микро-нанопластике, наномедицина, напредних материјала и њиховој интеракцији са биолошким системима, као и на откривању, идентификацији и карактеризацији наноматеријала у храни и потрошачким производима.
Програм AI for Accessibility омогућава приступ напредним рачунарским ресурсима у Microsoft Azure cloud-у за појединце и организације који раде на оснаживању особа са инвалидитетом широм света. Програм AI for Accessibility додељује грантове пројектима који се надовезују на недавна достигнућа у Microsoft-овим когнитивним услугама и машинском учењу за развој приступачних и интелигентних решења АИ у било којем од три фокусна подручја: запошљавање, свакодневни живот и комуникација.
Пројекат „Подршка учествовању у ЕУ програмима“ Министарства за европске интеграције који финансира Европска унија, организује онлајн Инфо дан о програму Хоризонт 2020, који ће бити реализован у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и Универзитетом у Новом Саду, а уз подршку Делегације Европске уније у Србији и ЕУИНФОНЕТ-а. Онлајн Инфо дан биће одржан у среду, 4. новембра 2020. године са почетком у 10.30 часова.
УНДП Србија, у сарадњи са УНИЦЕФ-ом и СЗО, позива правна лица да предложе иновативне начине производње или набавке иновативних производа, технолошких решења и нових ланаца вредности везаних за решавање проблема загађења ваздуха и његовог неповољног утицаја на развој и физичко и ментално здравље људи.
COST програм има за циљ да омогући револуционарни научни развој који ће довести до нових концепата и производа, тако што окупља европске истраживаче, инжењере и научнике из различитих COST земаља како би заједнички развили идеје и нове иницијативе у свим научним и технолошким областима, чиме се доприноси јачању европских истраживачких и иновационих капацитета.
Програм за размену знања (Know‐How Exchange Programme KEP) је развојни инструмент чији је циљ подршка трансферу знања са организација у ЕУ на земље које нису чланице ЕУ. Програм се заснива на претпоставци да се економски развој у земљама ван ЕУ може ојачати преносом најбољих пракси и мерила која већ постоје у напреднијим економијама. Суфинансирањем пројеката изградње капацитета и техничке помоћи, KEP нуди грантове институцијама које су вољне да поделе своје искуство са својим партнерима у државама чланицама ЦЕИ које нису чланице ЕУ, помажући им тако да напредују на свом путу ка стандардима и политикама ЕУ.
Сва подручја европског Зеленог споразума, од климатских акција до нултог загађења, захтевају активну подршку грађана у свим фазама транзиције. Изводљива решења, прихваћена и усвојена у широј популацији, могу се наћи само активним учешћем свих заинтересованих. Ово је посебно случај са сложеним питањима као што су јаз између руралног и урбаног подручја, ставови о биоекономији, управљање водама, избор извора енергије итд. Таква питања могу се најбоље решавати кроз процесе у које су укључени грађани из различитих сегмената друштва у улози социјалних иноватора и то током читавог животног циклуса иновација.
Музеје и културне организације погодила је криза изазвана пандемијом COVID-19, која је истовремено и убрзала дигиталну трансформацију овог сектора. Дигиталне технологије постају централне за скоро сваки аспект рада музеја како би се прилагодили новој реалности. С једне стране, дигитална средства могу понудити решења у вези са функцијама музеја, од сакупљања предмета до њиховог чувања и проучавања, од тумачења и излагања музејских збирки до маркетинга и управљања посетиоцима на мрежи и на лицу места. С друге стране, огроман је потенцијал за иновације и експерименте користећи напредне технологије и за сарадњу између културног, креативног и технолошког сектора. Улагање у дигиталне технологије од суштинског је значаја за музеје да се иновирају и прилагођавају новим околностима.