Вести - категорије


Јачање циркуларнe економије је део одговора политике на решавање системских криза као што су климатске промене, загађење, стварање отпада и губитак биодиверзитета. Кружна економија може играти важну улогу у опоравку ЕУ од негативних социјално-економских и еколошких утицаја кризе COVID-19, пружајући системска решења за одрживи раст и економски опоравак. Као што је назначено у саопштењу Европског зеленог споразума, са све већом глобалном потрошњом и све већим притиском на ресурсе, постоји хитна потреба да се економски раст одвоји од употребе ресурса и да се осигура брзи прелаз на климатски неутрална и кружна решења.

опширније

Позив: LC-GD-8-1-2020

опширније

Европски зелени договор очекује да ће трансформисати Европу у праведно и просперитетно друштво са модерном, ресурсно ефикасном и конкурентном економијом без нето емисије гасова са ефектом стаклене баште 2050. Да би се декарбонизовала Европа, обновљиви извори енергије са копна и мора морају постати главни извор енергије , уз задржавање стабилности и отпорности европског енергетског система. И даље су потребна истраживања и иновације да би се могла постићи потпуна трансформација система и остварити амбиција других политика ЕУ попут Чисте планете за све, СЕТ-плана и Нове стратегије кружне економије и допринети циљевима одрживог развоја Уједињених нација (посебно СДГ 7 Приступачна и чиста енергија и СДГ 9 Индустрија, иновације и инфраструктура.

опширније

Сва подручја Европског зеленог споразума, од климатских акција до нултог загађења, захтевају значајне промене у друштвеној пракси и понашању појединаца, заједница и јавних и приватних организација. Ове промене се тичу понашања у области мобилности, смањења емисија повезаних са саобраћајем и потрошње енергије / ресурса, заштите или обнављања биодиверзитета итд. Активности које се финансирају у оквиру овог позива треба да успоставе транснационалне и трансдисциплинарне мреже стручњака, истраживача и релевантних организација цивилног друштва о променама у понашању, социјалним и културним променама како би заједнички анализирали социјалне праксе и процесе заједнички применили резултате у приоритетним областима.

опширније

Позив: LC-GD-7-1-2020

опширније

опширније

Активна улога грађана и њихово директно учешће је од суштинске важности за бављење климатским променама и другим активностима које штете животној средини на копну, ваздуху и мору. Промене у понашању грађана и потрошача према одрживијим обрасцима могу се спровести кроз образовање, подизање свести, науку о грађанима, посматрање и праћење њихових утицаја на животну средину, грађански ангажман и социјалне иновације. Неопходно је директно укључити грађане и заједнице у допринос климатским акцијама и заштити животне средине, подстичући их на тај начин да промене своје лично понашање и начин размишљања.

опширније

У оквиру Хоризонт програма, планирана је имплементација Европске мисије за прилагођавање климатским променама (укључујући и Друштвену трансформацију) која ће вршити тестирање и процену решења за прилагођавање са циљем покретања друштвених трансформација међу најважнијим системима заједнице (нпр. здравство; пољопривреда, вода, животна средина, биодиверзитет, инфраструктура, итд.) који су од кључне важности за одрживи раст. Акције које се финансирају у оквиру овог позива ће служити као први кораци у идентификовању и унапређивању најперспективнијих решења на регионалном нивоу.

опширније

Позив: LC-GD-9-1-2020

опширније

Програм малих истраживачких грантова подржава истраживачке пројекте за образовање који ће допринети побољшању образовања, са буџетима до 50 000 долара за пројекте у распону од једне до пет година.

опширније