Otvoren šesti poziv za regionalne projekte Fonda za Zapadni Balkan

Fond za Zapadni Balkan (WBF) podstiče saradnju između svojih članica jačanjem dobrosusedskih odnosa i regionalne kohezije, promovisanjem saradnje i zajedničkih vrednosti između organizacija civilnog društva, lokalnih vlasti, građana i drugih regionalnih aktera.

Omogućeno je finansiranje malih i srednjih regionalnih projekata, u sledećim ključnim oblastima:

1) kulturna saradnja,
2) obrazovanje i naučna razmena,
3) održivi ekonomski razvoj.

Obrazovna i naučna razmena vrši se kroz promovisanje regionalnih aktivnosti koje imaju za cilj razvoj obrazovanja, njegov rast i proširenje, izgradnju kapaciteta, regionalne, naučne i istraživačke razmene i unapređenje.

Vrste aktivnosti:

• Podrška i jačanje saradnje između obrazovnih i istraživačkih institucija u regionu
  • Podrška nastavnicima u regionu kroz konkretne mogućnosti za razmenu najboljih praksi
  • Podrška razvoju regionalnih inicijativa u akademskom i istraživačkom obrazovanju
  • Podrška povećanju obima zajedničkih obrazovnih alata i njihovoj regionalnoj razmeni (npr. metodologije, zajednički udžbenici, programi stažiranja, itd.)
  • Promovisanje najboljih praksi obrazovnih politika i deljenje najboljih performansi u dijalogu između tela koja donose odluke, opština, škola i porodica
  • Promovisanje inovacija i preduzetništva zasnovanog na znanju kao glavnog izvora rasta i otvaranja radnih mesta
  • Podrška mogućnostima/akcijama za istraživače iz regiona Zapadnog Balkana
  • Promovisanje mreža izvrsnosti radi jačanja izvrsnosti na određenoj temi istraživanja
  • Poboljšanje učenja za bolji pristup tržištima rada
  • Povećanje popularizacije nauke, sa posebnim fokusom na STEM nastavni plan i program za žene i mlade
  • Podrška mobilnosti u regionu na specifične teme kao što su: stažiranje, omladinski letnji/zimski kampovi

Rok za prijavu: 27. decembar 2023. godine do 16:00 (CET)

Konzorcijum:

• Minimum koordinator + 2 partnera iz 3 različite zemlje koje pripadaju WBF ugovorenim stranama

Zemlje koje mogu učestvovati:

• Srbija, Crna Gora, Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina, Albanija

Uslovi za institucije:

• neprofitne, i u okviru navedenih vrsta institucija:
    • organizacije civilnog društva/ nevladine organizacije (OCD/NVO)
    • lokalni ili regionalni javni subjekti, ili udruženja lokalnih ili regionalnih javnih subjekata
    • poslovna udruženja kao što su: udruženja preduzeća, udruženja poljoprivrednika, privredna komora, udruženja iz oblasti turizma, itd.
    • obrazovne institucije kao što su univerziteti/fakulteti, škole, instituti, biblioteke, istraživački centri, akademije nauka, muzičke/umetničke akademije, itd.
    • medijska udruženja kao što su: organizacije koje rade u oblasti medija, novinarstva
    • institucije iz oblasti kulture ili sporta kao što su muzeji, umetničke galerije, pozorišta, biblioteke ili udruženja kulturnih institucija, sportska društva itd.

Budžet po projektu: 15 000 EUR

Stopa finansiranja: do 80%