Otvoren je poziv za Horizont 2020 projekte – Upravljanje digitalnim informacijama
POZIV: SESAR-RIA Research and Innovation action
Rok za aplikaciju: 29.08.2019. god. (17:00 po briselskom vremenu)
Indikativan budžet za 2019.god: 23 064 361 €
Cilj programa:
Specifični izazovi na koje treba odgovoriti:
Zbog sve veće digitalizacije ATM-a, sve više podataka se beleži i još više podataka će se zabeležiti u budućnosti. Ovi podaci se mogu koristiti za poboljšanje operacija npr. stvaranjem uobičajene situacione svesti među zainteresovanim stranama i podržavanjem njihovog zajedničkog odlučivanja u pravcu merenja i u pravcu komuniciranja o atributima performansi ATM-a, njegove sigurnosti i sl., takođe mogu doprineti efikasnijoj organizaciji celog sistema. Pored navedenog, podaci se mogu koristiti u svrhe istraživanja i razvoja, kao što su upoređivanje novih koncepata sa trenutnim operacijama. Međutim, postoje tehničke prepreke i zabrinutost da se podaci učine dostupnim drugim zainteresovanim stranama iz različitih razloga, npr. u vezi sa troškovima i dostupnost tih podataka, zatim uvid u poslovne odluke koje se mogu otkriti, zatim zabrinutost proizvedena nedostatkom znanja o tome kako se podaci mogu deliti a u isto vreme štiteći privatnost.
Izazov je prevazilaženje barijera u korist interesnih grupa i sistema ATM u celini.
Obim projekta:
Predlog projekta treba da razvije inovativne koncepte koji podržavaju i pojednostavljuju skladištenje, katalogizaciju i razmenu podataka između zainteresovanih strana i da ga rešavaju iz različitih perspektiva: operativne, tehnološke, ekonomske i pravne. Različiti tipovi podataka mogu se razmotriti, npr. operativni podaci, podaci o performansama ili podaci o sigurnosti.
Istraživačke aktivnosti treba da identifikuju koristi koje bi se mogle ostvariti razmenom podataka između zainteresiranih strana. Oni bi trebalo da istraže koja tehnološka rešenja treba da se koriste i koja arhitektura bi bila prikladna za potencijalnu platformu kako bi se omogućilo ekonomično i sigurno pružanje podataka. Predlozi projekata bi trebali da istraže potencijalne poslovne modele za stavljanje podataka na raspolaganje a uzimajući u obzir i povezane troškove pripreme i dokazivanja podataka i vlasništva nad istim. Takođe mogu istražiti potrebu za propisima za generisanje, distribuciju i korišćenje ATM podataka (tj. sprovođenje otvorenih podataka). Pored toga, mogu se istraživati koncepti koji dozvoljavaju upotrebu privatnih podataka, poštujući poverljivost izvora podataka, tj. korišćenje sigurnih računskih metoda i drugih kriptografskih pristupa koji omogućuju obradu podataka bez otkrivanja informacija (npr. zero- knowledge outsourced computation). Istraživačke aktivnosti bi takođe mogle istražiti kako podaci mogu biti dostupni istraživačima i trećim stranama i da omoguće izradu prototipova inovativnih aplikacija koje se temelje na podacima.
Predlog projekta treba da istraži jedan ili više slučajeva upotrebe. Na primer, predlozi mogu istražiti deljenje operativnih podataka kao što su: planned and historical runway configurations, LIDAR readings on final approach, STARs in use, sector configurations, AMAN and DMAN planned time or radar data.
Predlog projekta takođe može istražiti kako se podaci o učinku mogli deliti između zainteresovanih strana i javnosti kako bi se povećala svest o performansama ATM-a. Takođe projekti se mogu fokusirati na podatke o nesrećama i incidentima, može se proučiti dostupnost u različitim evropskim državama, kao i istražiti kako se može povećati dostupnost podataka kako bi se poboljšala sigurnost. Ovo istraživanje može uključiti razmenu podataka o sigurnosti kroz EASA i / ili NSAs, ili se mogu predložiti komplementarni kanali.
Očekivani uticaj:
U zavisnosti od odabranog slučaja upotrebe, istraživačke aktivnosti mogu doprineti poboljšanju performansi ATM-a u različitim ključnim područjima kao što su sigurnost, ekonomičnost, kapacitet ili drugi. Specifične koristi koje se očekuju od odabranih slučajeva upotrebe treba da budu identifikovane u predlogu i dalje istražene u projektu.
Uslovi i dokumenti:
- Zemlje koje ispunjavaju uslove: opisana u Annex A radnog programa H2020 i u jedinstvenom programskom dokumentu SJU Single Programming Document 2019-2021.
- Kriterijumi prihvatljivosti i ograničenja: opisani u Annex B i Annex C programa rada H2020 i u jedinstvenom programskom dokumentu SJU Single Programming Document 2019-2021.
Kancelarija za međunarodne projekte Univerziteta u Kragujevcu Vam stoji na raspolaganju za dalja pitanja i pomoć u aplikaciji i traženju partnera. Ukoliko želite da aplicirate za navedeni poziv potrebno je Kancelariji za međunarodne projekte dostaviti apstrakt za poziv koji vam je od značaja.