Održan koncert savremene srpske muzike u Univerzitetskj galeriji u Kragujevcu

U sredu, 21. decembra 2016. godine u 19 časova, u Univerzitetskoj galeriji u Kragujevcu nastupio je kamerni sastav „Kamerna banda“

Kamerni sastav „Kamerna banda“  održao je koncert u Univerzitetskoj galeriji, gde je publika  imala priliku da čuje kompozicije Vladimira Tošića, Milane Stojadinović Milić, Rajka Maksimovića, Saše Svetozara Kovačevića, Sofije Milutinović, Stevana Divjakovića, Svetlane Vučković, Svetislava Božića i Dimitrija Golemovića.

Kamerna banda je muzički ansambl iz Kragujevca.U njegovom nazivu je arhaični termin banda kao eho davnog ansambla iz istog grada – Knjaževsko-srpske bande, kneza Miloša Obrenovića, koja je pod vođstvom J. Šlezingera 1831. godine označila početak moderne muzičke i građanske kulture u Srbiji. Ovaj savremeni ansambl započeo je  svoj rad 2011. godine u specifičnom sastavu: sopran, flauta, violina i klavir, za koji u muzičkoj istoriji ne postoji obimnija literatura. Kako je sa jedne strane ograničen malim brojem originalnih kompozicija, a sa druge strane predstavlja podstrek i izazov za stvaraoce, ansambl „Kamerna banda” se repertoarski vezuje za dela savremenih srpskih kompozitora. Do sada je imao nastupe u Srbiji: Kragujevac (muzički festival OKTOH, Univerzitetska galerija), Niš (Kulturni centar), Leskovac (svečana sala grada Leskovca), Beograd (Studentski kulturni centar, Galerija Srpeke akademije nauka i umetnosti), Novi Bečej (Dani Josifa Marinkovića), Novi Sad (Matica srpska). Pored toga nastupao je u Crnoj Gori (Festival Barski ljetopis),  Bosni i Hercegovini (Istočno Sarajevo) i Italiji (Međunarodni festival  Musiche in mostraGalleria d'Arte Moderna di Torino - koncert pod nazivom SRPSKA MUZIKA).

Članovi ansambla “Kamerna banda” su: sopran Marina Trajković Bidžovski, flautiskinja Anđela Bratić, violinistkinja Ljiljana Ranković i pijanistkinja Sanja Vukosavljević Milenić.

Foto galerija: