Svečano obeležavanje 50 godina softverskog paketa PAK, 10. oktobar, Fakultet inženjerskih nauka

Fakultet inženjerskih nauka i Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu organizuju svečanu promociju monografije i dokumentarnog filma posvećenih 50 godina razvoja i primene softverskog paketa PAK. Događaj će biti održan u petak, 10. oktobra, u 11 časova, u svečanoj sali Fakulteta inženjerskih nauka.

Razvoj softverskog paketa PAK (Programa za Analizu Konstrukcija) započet je pre pola veka u Laboratoriji za inženjerski softver Mašinskog fakulteta u Kragujevcu, na inicijativu i pod rukovodstvom prof. dr Miloša Kojića. U njega su ugrađene savremene numeričke metode, a koristi se za modeliranje konstrukcija i polja fizičkih veličina. PAK ima sopstvene grafičke, pre- i postprocesore, kao i programe za povezivanje sa standardnim svetskim softverskim alatima.

Tokom proteklih pet decenija softverski paket PAK našao je široku primenu u privredi, obrazovanju i naučnoistraživačkom radu, kako u Srbiji, tako i u brojnim zemljama sveta (SAD, Singapur, Hong Kong, Grčka, Austrija, Nemačka). Rad na ovom sistemu rezultirao je time da je 19 saradnika stasalo u univerzitetske profesore, objavljeno je više stotina naučnih radova, monografija i udžbenika, ustanovljen je čitav niz nastavnih predmeta na svim nivoima studija, kao i realizovan veliki broj fundamentalnih i primenjenih nacionalnih i međunarodnih projekata. Sve to čini PAK ne samo simbolom uspeha nauke i obrazovanja na Univerzitetu u Kragujevcu, već i trajnim svedočanstvom njegovog doprinosa svetskoj akademskoj zajednici.

Na svečanoj promociji govoriće akademik Miloš Kojić, akademik Miloš Đuran, upravnik Centra za naučnoistraživački rad, prof. dr Slobodan Savić, dekan Fakulteta inženjerskih nauka, kao i saradnici koji su doprineli razvoju PAK-a.