Predstavljen projekat „Umetnost flaute Miodraga Azanjca“

U petak, 4. oktobra 2019. godine, u Univerzitetskoj galeriji, pred mnogobrojnim poštovaocima rada profesora Miodraga Azanjca, predstavljena su umetnička i životna dela osnivača OKTOH-a

O bogatom stvaralačkom radu istaknutog profesora Miodraga Azanjca, njegovom životu i delu kragujevačkoj publici govorili su muzikolog Snežana Nikolajević, dr um. Katarina Erić, vanredni profesor FILUM-a, glumica Marija Vasiljević i Marija Obrović, šef opšte službe Spomen-parka Kragujevački oktobar.

Kroz program predstavljanja projekta „Umetnost flaute Miodraga Azanjca“, smenjivali su se  muzički segmenti, arhivski snimci iz umetničkog opusa, kao i autentično kazivanje savremenika, koji su nadahnuto predstavili značaj  rada profesora Azanjca.

„Mag i mistagog umetnosti flaute, pedagog i virtuoz svetskog ranga, zaslužuje najviša odličja srpske kulture! Kragujevac, u kome je on rođen i u kome je plodonosno i pedagoški i umetnički delovao, bi trebalo sa ponosom da se seća svog velikog sina. Posthumno priznanje je vest kojoj se veoma radujem. Profesor Azanjac je bio i ostao moj uzor! Kragujevac bi trebalo da muzičkoj ili opštoj školi, možda i ulici, da ime ovog velikana i time uvreži u kolektivno sećanje zahvalnost ovom gorostasu duhovnosti!“

Zoran Andrić

U znak sećanja na legendarnog profesora flaute, Grad Kragujevac doprineo je u značajnoj meri realizaciji ovog projekta obezbeđivanjem sredstava za njegovo finansiranje. Projekat će u toku ove i narednih godina, kroz tematske večeri, prerasti u tradicionalnu manifestaciju „Dani flaute Miodraga Azanjca“ i održavaće se uoči OKTOH-a.

„Muzika je, kao i svekolika umetnost, oblast nadahnuća, što će reći udahnuća i izdahnuća Božanskih spoznaja - srpska umetnost flaute bila je rukovođena ovom maksimom.“

M. Azanjac

Foto galerija: